Heterodon nasicus

11.05.2012 16:31

Jak chovat a odchovavat Heterodon nasicus

 

Heterodoni patri mezi nejroztomilejsi a nejokouzlujici druh Severni Ameriky. Tento druh dorustajici v dospelosti samec 28-60cm, samice 70-100cm, vyjimecny klidny tepmerament a snadna pece je dela idealnim druhem pro profesionalni chovatele ale i pro mensi chovatele. S mnozstvim novych vzoru a zbavenimi ktera jsou na prodej je videt jak se tento druh stava oblibeny mnoha chovateli.

Prvni Heterodon ktereho jsem choval v 90tych letech byl odchyt z prirody. Obecne byli hrozni chovanci a mladata nebyla jina. Mnoho chovatelu melo stejne zkusenosti diky neznalosti pachovani koristi. V dnesni dobe o mnoho vylepsene diky lepsimu pareni a genetice se heterodon stava jednim z nejuspesnejsim druhem. Dale je podrobny navod k chovu ktery Vam zprostredkuje informace k chovu a odchovu heterodonu.

 

PECE o heterodony je velice jednoducha. Muj pristup k chovu je trosku jiny nez maji ostatni chovatele ale mam s nim nevsedni uspech. Po mnoho let jsem se staral o Heterodony stejne jako o ostatni Koralovky a Guttaty. Tento pristup se nezdal byt vhodny protoze Heterodoni nemeli moznost se dostatecne vyhrat po dostatecne dlouhou dobu ktera byla prospesna pro jejich zdravi a rozmnozovani.Znechucen neuspechem jsem se rozhodl prejit k jinemu postupu. Zvysil jsem teploty aby lepe odpovidali jejich prostredi, snizil vlhkost zvetsenim ventilacnich otvoru. Tato opatreni se zdala prospesna pro Heterodony.

Chovam dospele jedince v bedne o velikosti 30l s 8cm substratu aspen bedding. Ujistete se ze terarium je dobre vetrane protoze heterodoni nemaji radi vlhkost. Vetraky umistene v mistnosti funguji velice dobre k snizeni vlhkosti.

Nekteri heterodoni umisteni do prilis velike ubikace se neciti bezpecne a nekdy odmitaji prijimat potravu. Maji radi primerene velikou ubikaci k jejich velikosti.

K Vyhrivani je pouzito vyhrevnych pasek a vyhrivani chovne mistnosti, je dobre mit misto na vyhrivani s teplotou kolem 30-32 stupnu a teplota zbytku teraria 28-30st. pres den a 26-27st. pres noc. Vypadaji o moc spokojenejsi ve vyhratejsim terariu nez ostatni hadi rodu colubrid zvlaste kdyz jsou gravidni coz si myslim napomaha k dobremu vyvoji embria.

Sviceni je velice dulezite, heterodoni jsou denni hadi a zjistil jsem ze silne pravidelne sviceni napomaha k nastaveni aktivity Heterodonu. Dele svitime vice aktivni Heterodoni jsou.Svitim 16 hodin,toto pomaha predejit zmenam v rocnich obdobi a porucham v prijimani potravy.

Krmeni je trochu jine nez u ostatnich rodu colubrid. Jelikoz ziji v Texasu tak mam jedinecnou sanci pozorovat Heterodony v jejich prostredi. Normalne v prirode se Heterodoni zivi obojzivelniky, ruznymi plazy, jejich vejci, mladaty atd.. Ale v zajeti je potrava limitovana na to co muzeme nabidnout- domaci hlodavci. Maji rychly metabolizmus a proto musi byt krmeni minimalne 2x tydne. Snazim se neprekrmovat me Heterodony, obvykle krmim malym halatkem ktere stravi behem 36-48h. Tento postup ma mnohe vyhody, za prve tlusty Heterodon je liny heterodon, vsimnul jsem si pokud jsou krmeni vetsi koristi tak stravi vetsinu casu travenim. Vetsi cast kterou priberou na vaze se zmeni v tuk ktery muze vest k nemoci jater a dalsim metabolickym problemum ktere muzou vyustit ve spatnych odchovech a i predbeznou smrti.

Proto moje metoda je jedno velice male jidlo kazdy druhy den nebo 2x-3x tydne. Diky tomu rostou rychleji, jsou aktivnejsi a vypadaji zdravejsi. Heterodoni velice dobre vidi a take maji dobre vyvinute cichove smysly. Videni se zda ze hraje klicovou roli behem krmeni. Zaznamenal jsem ze nekdy Heterodon ignoruje obet jestlize se nepohybuje. Proto myslete na to jestlize hodlate pouze hodit mrtve holatko do jejich teraria. Nekdy uciti jidlo ale kvuli nedostatku pohybu potravu nesezerou.

Dalsim problemem v krmeni ktery je vetsinou ignorovan je kvalita a pohlavi potravy. Snazte se kupovat co nejcerstvesi potravu. Dalsim aspektem je pohlavi potravy a vek hlodavcu ktere predkladame Heterodonum.Vetsinou kdyz si objedname hlodavce na skrmeni tak dostaneme samce protoze samice jsou uchovavany k dalsimu chovu. Mejte na pameti  ze cim zdravejsi potrava tim zdravejsi Heterodon a to se take projevi na dalsich odchovech. Proto uprednostnujte kvalitu pred kvantitou.

Poznamka:

Heterodoni novorozenci a dospelci mohou docasne odmitat potravu behem zimy a prvnich jarnich mesicu vetsinou pred a behem casu kdy dochazi k pareni. Berte toto chovani v klidu, tento druh muze prezivat nekolik mesicu bez potravy a patri to k beznemu chovani Heterodonu. Jestlize Vas toto chovani stresuje tak pravdepodobne zvazte jiny druh. Trpelivost u Heterodonu je velice dulezita.

 

Zimovani je v podstate stejne jako u vetsiny druhu colubrid ze Severni Ameriky. Vetsine Heterodonu prospiva osmi tydenni zimovani pri teplote 0-15st. Zacinam desetidennim pustem s teplotami okolo 27st. a minimalnim svetle. Po deseti dnech vypinam vyhrivani a teplotu v mistnosti necham klesnout na 18-24st. Ctrnacty den jsou schlazeni na teplotu 10-16st. a udrzuji tuto teplotu po dobu 8 tydnu(pokles k 5st neni nijak naskodu).Vlhkost mezi 50-75 je vporadku.Po 8mi tydnech dejte na 5 dnu do tepla a po te nabidnete potravu. Par dni po te pokracujte v normalnim postupu.

 

Moje rutina je:

Prosinec 15. zacinam ochlazovat vypinam osvetleni a vytapeni

Leden 1. zapoceti zimovani 10-16st

Brezen 1. konec zimovani

Brezen 5. krmeni

Duben-Cerven Pareni

Cerven-Cervenec Kladeni vajec

Cervenec-Srpen Lihnuti

 

 

Pareni je jednoduche, po zimovani vetsina samic projde ovulacnim svlekacim cyklem nez zacne byt pripravena k pripusteni. Toto se muze konat po jejim 1. 2. nebo az 3. svleku po zimovani ale vetsinou je to 1.-2.. Pripustte par kazde 3-5 dni po dobu jednoho az dvou dnu. Po kopulaci muze byt gravidita jen 3-4 tydny nebo az 6-8 tydnu. Samice by mela mit minimalne 250g(300g je idealni vaha) a samec 60g. Mam zkusenosti kdy samec v 9ti mesicich o vaze 60g paril samice,nepodcenujte tyto drobecky, jeden samec muze oplodnit 3-5 samic.

Nenechte jednoho samce vycerpat na jedne samici. Dve pozorovana spojeni jsou dostatecne.

 

Dulezite je si poznamenavat svlekaci cykly u samic, coz vam pomuze aby jste byli nad veci. Samice obvykle prestane prijimat potravu kdyz je ve druhem az tretim tydnu gravidity. Obycejne je mozne pozorovat obtloustnuti . Pred vykladenim vajec se jeste jednou svlekne, poskytnete ji nadobku z poloviny naplnenou vlhkym raselijnikem. Plastova nadoba s malou dirou vyrezanou do vicka poslouzi pro kladeni velice dobre. 5-14 dni po svleku samice klade vejce.

 

Inkubace je snadna, moje predchozi metoda odchovu byla smichani perlitu a vrmiculitu s malym mnozstvim vody. Coz fungovalo velice dobre. Ale po trochu experimentovani jsem nasel metodu ktera funguje trochu lepe. Obecne naplnim nadobu vermikulitem, pridam 25-30g vody jemnym mlzenim, trochu promicham po tom umistim malou nadobku s vodou do prostred. Myska na salat s dirkama ve vicku funguje dobre a je to co pouzivam ja. Vlozte vejce a nadobku priklopte vickem, odparovani  vody uvnitr udrzuje vlhkost ale nevytvari vlhkosti presycene prostredi v kterem vajicka neprospivaji a mohou chytit plisne. Inkubujte v teplote 26-29st. po dobu 50-60 dni.

Tato metoda funguje nejlepe pokud si nadobu na kladeni pripravite den nebo vice predem. Je take dobre dat pred pouzitim vermikulit s vodou do mikrovlne trouby coz zahubi bakterie a zarodky plisni a zajistime tim sterilnejsi inkubacni prostredi.

 

Lihnuti a krmeni je docela jednoduche jestlize jste trpelivy.Kdyz se heterodoni lihnou tak nekteri setrvavaji uvnitr vejce  nekolik dni, neruste je, je to normalni. KRATCE PO VYKLUBANI se heterodoni svlekaji a potrava muze byt nabidnuta uz 2-5 dni po svleku. Krmeni Heterodonu je obvykle jednoduche vetsina z novorozenych prijima jak ziva tak rozmrazena holatka,ale nekteri ne. Z mych zkusenosti zkousim nabidnout novorozenym Heterodonum 2x-3x potravu 3-4dny od sebe, po te prechazim na pachovani.

 

Pachovaci techniky ktere nejlepe funguji:

 

losos

tunak

nalev od videnskych parku

kureci vyvar

zabi pach

ropusi pach

kureci pach

gekoni pach

varene vejce

hole s mozkem venku

 

Urcovani pohlavi je docela jednoduche. Obecne samice ma kratky tlusty ocas, naproti tomu samec ma dlouhy uzky ocas. Samice maji 30+ supin za kloakou naproti tomu samci maji 40+ supin. Novorozenata mohou byt nesnadno urceni diky jejich velikosti. U dospelych je vetsinou urceni pohlavi velice snadne.